ANA SAYFA ABORİJİN TARİHİ DİN VE KÜLTÜR ABORİJİN SANATI GÜNÜMÜZDE ABORİJİNLER GALERİ İLETİŞİM
 
Basından Haberler / Aborijinler sokağı ateşledi

Avustralya'nın Sydney kentinde yaşayan yerli halk Aborijin'ler, kabilelerinden 17 yaşındaki bir gencin ölümünden sorumlu tuttukları polisle yaklaşık 9 saat çatıştı: 40 polis yaralandı, 8'i hastaneye kaldırıldı.

AVUSTRALYA, önceki gece saatlerce süren büyük bir sokak çatışmasına sahne oldu. Ülkenin Yeni Güney Galler eyaletine bağlı Sydney kentinde yaşayan 100 kadar Aborijin polisle çatıştı. Pazar gecesi başlayan ve pazartesi gününün erken saatlerine kadar süren sokak çatışması şehrin en tehlikeki semtlerinden Redfern'de meydana geldi. Olaylar sonucu 40 polis yaralandı. Ağır yaralı 8 polis de hastaneye kaldırıldı. Türkiye'de yayımlanan, Mario Mangon'un best seller olan yapıtı 'Bir Çift Yürek'te de teknolojiden uzak doğal yaşamları anlatılan Aborijinler ile polisi karşı karşıya getiren olaylar 17 yaşındaki Aborijin Thomas Hickey'in ölmesiyle başladı. Cumartesi gecesi bisikletiyle semtin sokaklarında dolaşırken demir bir engele takılarak yaralanan Hickey, aynı gece hastaneye kaldırıldı. Fakat gencin ailesi ve semt sakinleri Hickey'in polis tarafından takip edildiğini ve bu yüzden paniğe kapılarak engeli görmediğini iddia etti.

POLİSİ SUÇLADILAR
KENDİLERİNE karşı yıllardır ABD'deki Siyah-Beyaz çatışmasına benzer bir ırkçılık uygulandığını savunan Aborijinler, gencin ölümünden polisi sorumlu tuttu. Olayın duyulmasıyla harekete geçen kentte yaşayan Aborijinler, arkadaşının intikamını almak için Redfern semtinde ayaklandı. Öfkeli kalabalığı engellemek isteyen 200 kadar polise, sekiz çöp variline doldurdukları molotofkokteyli ve tuğlalarla saldıran Aborijinler, ayrıca bir arabanın camlarını da kırıp ateşe verdi. Olayların ardından ayaklanmadan sorumlu görülen 5 kişi gözaltına alındı.

VALİ GÜVENCE VERDİ
REUTERS haber ajansıyla görüşen Aborijin lideri Lyall Munro, "Bu yaşananlar Yeni Galler'in ırkçı polisine bir ders olmuştur umarım" dedi. Eyalet Valisi Bob Carr ise halka "Sakin olun" çağrısında bulundu. Vali Carr'ın olay hakkında bağımsız soruşturma açılacağı güvencesi verdiği Hickey'in annesi Gail Hickey ise polisi suçladı. Olayların patlak vermesine sebep olan Thomas Hickey'in ölümünün ardından anne Hickey şöyle konuştu: "Nasıl olur da 17 yaşındaki bir genç engeli görmez. Polisler oğlumu öldürdü." Avustralya'ya hakim olan İngiliz kolonicileri, ülkenin 50 bin yıllık sahibi olan yerlisi olan ve teknolojiden uzak, doğayla barışık bir hayat sürdüren kabile halkına Aborijin adını takmışlardı. Aborijinler ile merkezi yönetim arasında yıllardır süren ırkçılık tartışmaları zaman zaman çatışmalara neden oluyor.

Sabah


 
 
 
Aborijinler hakkında tanıtıcı fakat kesin olmayan bilgiler içeren bu sitedeki içeriğin kullanımından doğacak her türlü sorumluluk kullanan şahıslara aittir.