ANA SAYFA ABORİJİN TARİHİ DİN VE KÜLTÜR ABORİJİN SANATI GÜNÜMÜZDE ABORİJİNLER GALERİ İLETİŞİM
 
Basından Haberler / Avustralya'dan Aborijinlere özür

Avustralya hükümeti, parlamentonun gelecek ayki ilk toplantısında Aborijinlerden özür dileneceğini açıkladı.

Ülkenin Yerli İşleri Bakanı Jenny Macklin, özrün, Aborjin çocukların ailelerinden zorla alınarak beyaz aileler tarafından yetiştirildiği dönemler için dileneceğini söyledi.

Macklin, 13 Şubat'ta toplanacak parlamentonun önündeki ilk işin bu adımın olduğunu ve "geçmişi geride bırakabilmek için, ilk ve gerekli adım" olduğunu söyledi.

Başbakan Kevin Rudd, geçen yılki seçimde elde ettiği zaferin ardından, Aborijinler’den özür dileme planı olduğunu açıklamıştı.

Ülkedeki BBC muhabirleri, bu adımın geçmiş yönetimlerin izledikleri siyasetle bir kopuşu ifade etmesi anlamında çok önemli bir sembolik adım olduğunu söylüyorlar.

Bakan Macklin, özür metninin içeriğinin nasıl olması gerektiğini Aborijin liderleri ile birlikte kararlaştırdıklarını da belirtti.

Macklin, açıklamasında ayrıca, özrün Avustralya hükümeti adına dileneceğini ve Avustralya’nın şu anki nesli üzerine bir suç atfedilmeyeceğini de vurguladı.

Yerli ve yerli olmayan Avustralyalılar arasındaki 17 yıllık ortalama yaşam süresi farkının ortadan kaldırılması için önce bu toplumlar nezdinde saygı kazanılması gerektiğini de söyleyen Macklin, özür adımının, bu yolda önemli bir aşama olacağını belirtti.

1915 ve 1969 yılları arasında binlerce Aborijin çocuk ailelerinden zorla alınıp beyaz aileler tarafından büyütülmeye verilmiş bu yolla Aborijin toplumunun asimile edilmesi hedeflenmişti.

BBC


 
 
 
Aborijinler hakkında tanıtıcı fakat kesin olmayan bilgiler içeren bu sitedeki içeriğin kullanımından doğacak her türlü sorumluluk kullanan şahıslara aittir.